Dentální Implantologie

DENTÁLNÍ IMPLANTÁTY

Dovolte, abych Vás stručně seznámil s možností náhrady ztracených zubů pomocí nitrokostních zubních implantátů.


CO JE TO ZUBNÍ IMPLANTÁT?

Zubní implantát je kovový váleček délky 8-15 mm, který je vyroben z titanu. Je opatřen závitem, podobně jako šroub. Ten je po důkladném vyšetření pacienta a zhodnocení stavu kosti šetrně chirurgicky zavedený do kosti čelisti. Po tomto chirurgickém výkonu, který trvá asi 20 až 30 minut, můžete pokračovat v běžné denní činnosti.

Dlouholetý výzkum prokázal, že titan lidský organismus velmi dobře snáší a že kost k titanu dobře přilne. Touto metodou se chybějící zuby nahrazují již více než 30 let. Když se implantát zahojí, působí jako umělý kořen, na který se upevní korunka, můstek nebo celková protéza.

Šroubové implantáty používané v této stomatochirurgické praxi mají dvě části, nitrokostní a nitroústní. Po zavedení nitrokostní části dochází k procesu hojení, který trvá obvykle 3 až 4 měsíce. Proces hojení kosti může trvat i déle v případě speciální úpravy kosti. Po uplynutí této doby na nitrokostní část implantátu našroubujeme tzv. vhojovací váleček na dobu dvou týdnů. Úkolem vhojovacího válečku je v tomto místě natvarovat dáseň. Vhojovací váleček poté vyměníme za nitroústní část implantátu neboli pilíř, na který zhotovíme korunku nebo můstek.



Oktagon.jpgOktagon2.jpg



Oktagon3.jpgOktagon4.jpg



PROČ VŮBEC ZUBNÍ IMPLANTÁT?

  1. Pevný můstek lze zhotovit i tam, kde by běžným postupem bylo možné zhotovit pouze snímatelnou protézu.

  2. Není nutné broušení zdravých sousedních zubů na můstek. Jestliže náhrada chybějícího zubu bude řešena tradičním způsobem, lékař musí obrousit okolní zuby a upevnit na ně můstek. Právě obroušení a úprava sousedních zubů je nevýhoda můstků. Výhodou implantátu je, že je pevně uchycen v kosti a vytvoří tak bezpečný základ pro nový zub. Použitím implantátu se vyvarujeme nebezpečí ztráty okolních zubů a úbytku kosti v čelisti.

  3. Slouží k fixaci snímatelné zubní protézy. Výběr pacienta pro tento chirurgický výkon je velmi úzkostlivý a přesto, podle dlouhodobých statistik, někdy dochází k vyloučení implantátu z kosti (cca 6% případů).



JAKÁ JE ŽIVOTNOST ZUBNÍHO IMPLANTÁTU?

Životnost implantátu je z dlouhodobého hlediska ovlivněna mnoha faktory mezi které patří úroveň ústní hygieny, kvalita a objem čelistní kosti, kouření a řada dalších. Klient se na bezchybné funkci implantátů podílí pečlivým prováděním ústní hygieny a zústává pod pravidelnou kontrolou lékaře a dentální hygienistky.



KDY IMPLANTÁTY NEDOPORUČÍME?

  1. Diabetes mellitus – cukrovka. Pokud cukrovka vznikla ve stáří, pečlivě dodržujete dietu a případně užíváte prášky, upozorníme Vás na vyšší riziko komplikací, ale implantaci jistě neodmítneme. Pícháte-li si inzulín nebo cukrovka vznikla v mladém věku je riziko nevhojení implantátu značně vysoké.

  2. Antikoagulační léčba – léky na „ředění krve“. Jestliže užíváte například Anopyrin, který omezuje shlukování krevních destiček, není to pro implantologa problém. Užíváte-li např. Warfarin, implantovat většinou nedoporučujeme, protože by implantace mohla přivodit vážné problémy.

  3. Kortikoidní léčba. Kortikoidy, které pacient užívá z důvodu astmatu, kožních postižení nebo autoimunitních chorob, zhoršují hojení tkání natolik, že k neúspěchu implantace může dojít velmi snadno. Pokud není léčba kortikoidy (ve Vašem případě) trvalá, za několik měsíců lze implantovat bez obav.

  4. Věk pacienta. Z hlediska zubního implantátu je důležitá pouze dolní hranice, tj. věk pacienta, kdy dojde k ukončení růstu čelisti. Čelist roste přibližně do 16 let u děvčat a do 18 let u chlapců.

  5. Kouření cigaret a jejich množství. Hojení ústních tkání je u kuřáků zpomalené. K tomu přistupuje snížená obranyschopnost ústní sliznice u kuřáků, která dovoluje mikroorganizmům pronikat podél implantátu z úst do kosti. Kouříte-li pouze příležitostně, implantáty nijak zvlášť ohroženy nejsou. Jestliže spotřebujete nad 15 cigaret denně, což je obvykle udávaná hranice pro silného kuřáka, negativní vliv kouření na životnost implantátu je nepochybný.

  6. Stav zubů, sliznic dutiny ústní a ústní hygiena.O ZUBY JE NUTNÉ PEČOVAT, PRO IMPLANTÁTY TO PLATÍ DVOJNÁSOB!!! Před zavedením nitrokostní části zubního implantátu musí být chrup pacienta řádně ošetřen. Pacient si musí být vědom skutečnosti, že pokud o zuby „nepřišel“ díky úrazu, tak důvodem ztráty zubů je většinou nedostatečná péče o chrup, která vede od vzniku zubního kazu až k jeho extrakci nebo je důvodem vzniku onemocnění parodontu. Nedostatečná ústní hygiena je nejčastějším důvodem neúspěchu implantace.



IMPLANTUJEME SYSTÉMEM OKTAGON

oktagon5.jpg



IMPLANTAČNÍ INSTRUMENTÁRIUM :


  • Mikromotor Satelec-Acteon I-Surge

isurge.jpgisurge2.jpg



  • Rotační instrumentárium


instrumentarium.jpg



  • Piezotome – chirurgický kostní přístroj pracující šetrně ultrazvukem


piezotome4.jpgpiezotome5.jpg



Upozornění:

ZUBNÍ IMPLANTÁT A JEHO CHIRURGICKÉ ZAVEDENÍ DO KOSTI ČELISTI NENÍ HRAZENÝ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNOU.